Money Saving Tips


Let's face it, in today's economy few people have disposable income, no matter what your socio-economic status.  My husband and I have what most would consider "good jobs", but also live in one of the most expensive parts of the country, we constantly find ourselves struggling financially.  Eating Paleo can be expensive, or more expensive than the standard american diet, but we have found ways to cut our grocery bill.

We make food a priority and live by one very important rule: buy the best quality food you can afford.

We purchased a stand up freezer and stocked it with bulk purchases of grass-fed beef and pastured pork.  We have found that buying in bulk is the easiest and most cost effective way to make sure we have high quality meats.  The upfront cost is substantial, but over time, I believe it saves you money and time.

When it comes to buying vegetables, we use the Dirty Dozen as our organic buying guide.  Anything else, we buy conventional.

For dairy, we buy high quality yogurt and grass-fed cheese.